Nyhet · 2019-08-30

SIS stöttar Bolivia i arbetet för rent vatten

Vattenbrist, dålig tillgång på dricksvatten med god kvalitet, och bristfällig infrastruktur för att hantera avloppsvatten är problem som leder till både skador på ekosystem, hälsa och ekonomi i ett land. Bolivia tampas med alla de här problemen och får nu i ett internationellt utvecklingsprojekt stöd av SIS för att kunna förbättra situationen med hjälp av standarder. Nyckeln är att skapa engagemang att utveckla och implementera standarder kopplade till vattenhantering.

Utsikt över berg, land, lamor i förgrunden och en liten bäck.

Den här veckan har World Water Week pågått i Stockholm. 3000 av världens experter i ämnet har varit samlade för att diskutera globala vattenfrågor. Ett ämne på agendan var standarder – som verktyg för att länder ska kunna utveckla hållbar vattenhantering. Från SIS deltog projektledaren Marcus Fure Hansen som tillsammans med strategichefen Maria Renee Gallardo Stelli från IBNORCA, The Instituto Boliviano de Normalización y Calidad, berättade om vårt pågående projekt i Bolivia där vi stöttar i utvecklingen och implementeringen av standarder kopplade till vattenhantering.

- Bolivia har flera problem och utmaningar med sin vattenhantering. Men den frågan vi valt att främst fokuserar på initialt är hanteringen av avloppsvatten därför att de flesta inte alls är medvetna om problemet och hur viktigt det är. Det är enkelt att inte bry sig när man faktiskt inte ser själva problemet i sin vardag, säger Mariá Renee Gallardo.

För att kunna säkerställa tillgång till vatten och hållbar hantering krävs lagar och förordningar, teknikutveckling, statliga investeringar och privat finansiering för att skapa långsiktiga lösningar. Standarder spelar också en nyckelroll. Dels för att få aktörerna att enas om best practice och kravnivåer, men också därför att standarder och standardiseringsprocessen kan vara en motor och ett stöd till ny lagstiftning.

- Vi anser att det är oerhört viktigt att alla aktörer i Bolivia är involverade i utvecklingsarbetet med de här standarderna. Standarderna ska reflektera allas intressen och det är avgörande för att de kommer att användas, säger Maria Renee Gallardo.


Mariá Renee Gallardo 
Strategisk utvecklingschef IBNORCA

”Det är oerhört viktigt att alla aktörer är involverade i arbetet”

World Water Week 2019

Den 25–30 augusti möts experter, beslutsfattare och innovatörer från hela världen i Stockholm för att diskutera vattenfrågor under Världsvattenveckan som är en global vattenkonferens som arrangeras av Stockholm International Water Institute, SIWI.      

Årets tema är Water, ecosystems and human development.
Vid konferensen deltar över 3 300 personer från 130 länder.
Läs mer på SIWIS:s eventsida

Läs mer: