Nyhet · 2026-09-18

Digitala produktpass blir krav – så kan företag förbereda sig

Tänk dig att du väljer mellan två tröjor. Du skannar etiketten med mobilen och får upp tröjans digitala produktpass: material, ursprung, om färgämnena innehåller skadliga kemikalier och hur tröjan kan återvinnas. Samma sak vid hyllan med hörlurar. En snabb skanning visar vad de innehåller, om batteriet går att byta, hur länge reservdelar finns och vad som händer med produkten när den slutar fungera.

Det är så ett digitalt produktpass är tänkt att fungera i praktiken. Som en digital följeslagare till den fysiska produkten, åtkomlig via en QR-kod eller RFID-tagg, som följer med genom hela livscykeln.

Bakom idén ligger EU:s arbete för mer hållbara produkter och en cirkulär ekonomi. Med produktpasset blir det lättare att spåra produkter, förstå deras miljöpåverkan och dela data mellan tillverkare, återförsäljare, konsumenter och återvinnare.

Vad händer om mitt företag inte uppfyller DPP-kraven?

EU:s krav på digitala produktpass kommer stegvis att påverka företag som tillverkar, importerar eller säljer produkter på den europeiska marknaden. För vissa produktgrupper ligger kraven närmare i tid, men redan nu behöver många företag börja se över sin produktdata.

Produkter som inte uppfyller DPP-kraven riskerar att inte få säljas inom EU. Varje medlemsstat fastställer egna sanktionsregler, men EU-lagstiftningen kräver att påföljderna ska vara tillräckligt kännbara för att företag ska vilja följa reglerna. De kan bland annat omfatta:

  • Böter
  • Tidsbegränsad uteslutning från offentliga upphandlingar

Vilka produkter omfattas av DPP-krav?

DPP gäller de flesta fysiska produkter som säljs inom EU, inklusive importerade varor. Undantag görs bland annat för livsmedel, läkemedel och försvarsrelaterade produkter.

EU inför kraven stegvis, en produktgrupp i taget. De första produktgrupperna som omfattas är:

  • Batterier
  • Järn och stål
  • Textilier och kläder
  • Däck
  • Aluminium
  • Möbler
  • Madrasser
  • IKT-produkter

Fler produktgrupper tillkommer successivt. Fram till 2030 förväntas detaljerade krav fastställas för över 20 produktkategorier.

Standarderna gör systemet möjligt

För att digitala produktpass ska fungera i praktiken måste information kunna delas mellan olika aktörer, länder och system. En tillverkare i Sverige, en reparatör i Tyskland, en återvinnare i Spanien och en konsument i Frankrike behöver kunna förstå samma produktinformation.

Åtta europeiska standarder tas fram för att beskriva hur DPP-systemet ska fungera i praktiken. Sex av dem är redan publicerade och resterande väntas under 2026. Standarderna beskriver till exempel hur produkter identifieras, hur information lagras och delas, hur åtkomst styrs och hur data skyddas mot manipulation.

Vad behöver företag börja göra?

Även om kraven införs stegvis finns det skäl att börja förbereda sig redan nu. Företag behöver framför allt se över:

  • vilken produktdata som redan finns
  • var informationen lagras
  • hur data delas med kunder, leverantörer och partners
  • vilka luckor som finns i värdekedjan
  • vilka produktgrupper som kan omfattas först

Företag som börjar tidigt får bättre möjlighet att arbeta metodiskt, minska risken för kostsam tidsbrist och använda produktdata mer strategiskt.

Svensk medverkan i standardiseringsarbetet

Standarderna tas fram av europeiska experter inom CEN-CENELEC JTC 24. Genom SIS har drygt 30 svenska företag och organisationer deltagit i arbetet, bland annat från handel, industri, akademi och forskning.

“Digitala produktpass fungerar bara om alla gör på samma sätt, därför har gemensamma standarder en nyckelroll”

 

Laura Linnala, projektledare, SIS

Vill du fördjupa dig?

SIS har tagit fram en guide om de åtta DPP-standarderna tillsammans med de nordiska standardiseringsorganisationerna i Danmark, Norge och Finland. Guiden förklarar hur standarderna hänger ihop och vad de innebär för företag som behöver förbereda sig för digitala produktpass.

Ladda ner guiden Digital Product Passports Explained

 


Läs mer om DPP

Och de åtta standarder företag behöver känna till.