SIS i Almedalen 2026

Under Almedalsveckan deltar SIS i Sveriges viktigaste politiska mötesplats och arrangerar ett eget seminarium om framtidens jämställdhetsarbete.

SIS_Aktuellt_Almedalen_750x350_2026 1.png

Almedalsparken. Foto: Region Gotland/Louise Florin

Almedalsveckan 2026

Almedalsveckan samlar varje år politiska partier, myndigheter, näringsliv, medier och civilsamhälle på samma plats för seminarier, debatter och möten. I år väntas över 3000 evenemang, eftersom samtliga partiledare deltar under veckan inför valåret. Årets program kretsar framför allt kring klimat och hållbarhet, ekonomi och säkerhet.

Varför SIS deltar

Almedalsveckan är en central arena där beslutsfattare, opinionsbildare och organisationer möts för att påverka politikens inriktning, vilket är särskilt viktigt i ett valår. För SIS är det ett tillfälle att lyfta standardiseringens roll i samhällsutvecklingen och visa hur standarder bidrar till Sveriges konkurrenskraft, säkerhet och hållbarhet.


SIS seminarium

Slösar Sverige bort sin konkurrenskraft genom bristande jämställdhet?

Sverige ses som ett av världens mest jämställda länder, men i ledningsgrupper och styrelser är fortfarande männen i majoritet. Samtidigt visar forskning att jämställda organisationer är mer lönsamma och uthålliga – ändå går utvecklingen långsamt och arbetet stannar ofta vid goda intentioner.

På uppdrag av regeringen arbetar Jämställdhetsmyndigheten och Statskontoret för en europeisk standard som ska ge organisationer konkreta verktyg för att styra och följa upp jämställdhetsarbetet som en affärskritisk fråga. SIS är givetvis med i det arbetet. Under seminariet möts forskning, politik och näringsliv för att diskutera hur jämställdhet kan bli en verklig konkurrensfaktor.

Datum: 24/6

Tid: Kl 15.00 – 15.45

Plats: Klockgränd 4

Medverkande
Nina Larsson, Sveriges jämställdhetsminister
Amanda Lundeteg, vd Allbright
Sven-Olov Daunfeld, chefsekonom Svenskt Näringsliv
Fredrik Bergström, ek.dr, forskning om standarders tillväxteffekter
Annika Andreasen, vd SIS
Teres Lindberg, Head of Public Affairs på SIS (moderator)

 

 


SIS seminarium · Almedalen 2026

Datum: 24/6

Tid: Kl 15.00 – 15.45

Plats:  Klockgränd 4

OBS! Begränsat antal platser.

Kostnadsfritt!

Kontakt

Frågor om SIS deltagande under Almedalsveckan besvaras av:
Erik Gutiérrez-Aranda, Public Affairs.