I ett samhälle är det viktigt att det skapas en miljö där alla kan röra sig fritt utan hinder, både inomhus och utomhus. Trots att behovet av standarder för detta ökar över hela världen, finns det förhållandevis få. En internationell standard utvecklas därför inom ISO, och det planeras även standardiseringsarbete på Europaplanet.
Läs mer
Minimera
Kommittén för tillgänglighet och användbarhet startade 2001 då också ISO-arbetet satte igång. Målet var redan från början att delta på det internationella planet, dels genom vara aktiva i arbetsgrupperna men också att delta på ISO-möten.
Påverka nationellt och internationellt
Kommittén skapar ett forum för svenskt agerande i den internationella standardiseringen, genom att aktivt medverka i den internationella standardiseringsorganisationen ISO.
Ett värdefullt arbete
I kommittén samlas expertkunskap genom representanter från föreskrivare, brukare eller övriga inom branschen. Standardiseringsarbetet ger deltagarna djupare insikt om standardernas krav och hur man resonerar kring dessa, vilket underlättar vid diskussion med olika parter inom branschen. Deltagarna är samtidigt med och påverkar framtidens standarder, vilket också leder till nya insikter och tidig information som kan omsättas i den egna verksamhetsutvecklingen.
Standardiseringen och användandet av standarderna för projektering och byggande och förvaltningsskeden kommer att underlätta för äldre och människor med handikapp vilket i sin tur skapar ett bättre samhälle.
Vill du vara med i kommittén?
Du är välkommen att delta i SIS tekniska kommitté för tillgänglighet och användbarhet i byggd miljö. Kanske att du idag jobbar som föreskrivare, brukare eller med annat inom branschen. Om du är intresserad av att delta, kan du kontakta oss så berättar vi mer om arbetet.
Läs mer om kommittéarbete inom SIS här.